IIHF U18 World Championships

CZECH TEAM

1999 Füssen, Kaufberen – Germany
Duba Tomáš, Láníček Michal – Chotěborský Jan, Kubeš Ondřej, Nosek David, Novák Filip, Pojkar David, Výtisk Jan, Zavoral Václav – Erat Martin, Havlát Martin, Huml Ivan, Kavulič Ondřej, Kopecký Jan, Kůrka Tomáš, Látal Ondřej, Moskal Patrik, Nedorost David, Pinc Michal, Polanský Jiří, Rachůnek Ivan, Sivek Michal, Žajgla Petr.

2000 Kloten, Weinfelden – Switzerland
Barek Martin, Hronek Lukáš – Blaťák Miroslav, Blažek Michal, Černý Aleš, Hanzlík Jan, Chvojka Petr, Mojžíš Tomáš, Pavlas Aleš, Punčochář Petr – Boháč Jan, Frolík Martin, Hořava Miroslav, Hřebejk Štěpán, Hudler Jiří, Lukeš František, Nedorost Václav, Netík Tomáš, Novotný Jiří, Plekanec Tomáš, Podlešák Martin, Vampola Petr.

2001 Heinola, Helsinki, Lahti – Finland
Kopřiva Miroslav, Láska Martin – Daníček Ondřej, Holub Jan, Chmelíř Lukáš, Platil Jan, Souček Martin, Toms Martin, Turoň David – Bakrlík František, Dobrý Lukáš, Domin Petr, Havel Marian, Kanko Petr, Micka Tomáš, Michálek Milan, Novák Zbyněk, Novotný Jiří, Plíhal Tomáš, Řehoř Jan, Volráb Daniel.

2002 Piestany, Trnava – Slovakia
Mensator Lukáš, Musil Lukáš – Barinka Michal, Čížek Martin, Hunkes Jiří, Chvátal Marek, Kolafa Tomáš, Němec Ondřej, Ovčačík Ctirad – Bílek Roman, Csabi Tomáš, Fleischmann Tomáš, Hudler Jiří, Klepiš Jakub, Koreis Jakub, Kreps Kamil, Kubišta Jan, Langhammer Jakub, Michálek Milan, Pabiška Lukáš, Velich Jan, Vondráček Roman.

2003 Jaroslavl – Russia
Čech Jakub, Schwarz Marek – Bolf Lukáš, Hořava Petr, Macháček Petr, Půlpán Lukáš, Šmíd Ladislav, Špelda Lukáš, Tůma Martin, Vomela Lukáš – Hluchý Milan, Hrdel Zbyněk, Hromas Karel, Kašpar Lukáš, Kratěna Ivo, Meindl Ivo, Petružálek Jakub, Polák Michal, Polák Vojtěch, Olesz Rostislav, Šindel Jakub, Vávra Kamil.

2004 Minsk – Belarus
Lev Jakub, Schwarz Marek – Gulaši Michal, Mrázek Jaroslav, Lukačovič Adam, Polák Roman, Stach Lubomír, Šmach Ondřej, Šmíd Ladislav – Bahenský Zdeněk, Balán Stanislav, Birner Michal, Daneček Jan, Frolík Michael, Hromas Karel, Krejčí David, Mertl Tomáš, Pšurný Michal, Pšurný Roman, Smoleňák Radek, Sobotka Vladimír, Šindel Jakub.

2005 Ceske Budejovice, Plzen – Czech Republic
Pavelec Ondřej, Salák Alexandr – Hegegy Alexandr, Kanov Jan, Kudělka Tomáš, Mašek Ondřej, Poživil Ondřej, Růžička David, Vojta Jakub – Černý Jakub, Fiala Ondřej, Frolík Michael, Hanzal Martin, Kalus Petr, Káňa Tomáš, Kuchejda David, Květoň David, Pospíšil Tomáš, Rákos Daniel, Sobotka Vladimír, Svoboda Tomáš, Tlustý Jiří.

2006 Ängelholm, Halmstad – Sweden
Kovář Jakub, Neuvirth Michal – Drbohlav Antonín, Jebavý Jiří, Lang Lukáš, Prokop Patrik, Růžička David, Štich David, Višňák Bohdan – Bartoš Martin, Frolík Michael, Kazatel Michal, Kuběna Pavel, Kupec Martin, Květoň David, Látal Martin, Roman Ondřej, Růžička Vladimír, Semorád Jan, Sklenář Jakub, Tlustý Jiří, Voráček Jakub.

2007 Rauma, Tampere – Finland
Benda Marek, Furch Dominik – Hertl Jaroslav, Jebavý Jiří, Jordán Michal, Kundrátek Tomáš, Ostrčil Radim, Roth Vladimír, Štich David – Bartošek Michal, Červený Rudolf, Kachlík Jakub, Karpov Tomáš, Knotek Tomáš, Kubalík Tomáš, Novotný Štěpán, Roman Ondřej, Růžička Vladimír, Stoklasa Petr, Szturc Roman, Valchář Radim, Voráček Jakub.

2008 Torun – Poland
Francouz Pavel, Furch Dominik – Doczy Milan, Gudas Radko, Jordán Michal, Kempný Michal, Rohan Martin, Rutta Jan, Stříteský Martin – Doležal Tomáš, Hafenrichter Jaroslav, Horák Roman, Ježek Aleš, Kousal Robert, Kovář Jan, Kubalík Tomáš, Okál Zdeněk, Pacovský Dominik, Palát Ondřej, Stoklasa Filip, Stránský Jan, Vincour Tomáš.

2009 Fargo, Moorhead – USA
Mazanec Marek, Novotný Filip – Doležal Ondřej, Horák Oldřich, Jeřábek Jakub, Krejčí Daniel, Musil David, Polášek Adam, Růžička Dan – Culek David, Heřman Radim, Hlinka Michal, Honejsek Antonín, Horák Roman, Nestrašil Andrej, Palát Ondřej, Poletín Michal, Rachůnek Ivan, Soudek Robin, Straka Petr, Tůma David.

2010 Minsk, Bobruysk – Belarus
Kašík Libor, Will Roman – Jank Bohumil, Klimíček Jiří, Lenoch Patrik, Pavlík Filip, Valenta Tomáš, Zámorský Petr, Žovinec Dušan – Dvořáček David, Filippi Tomáš, Frk Martin, Hanták Filip, Heřman Jakub, Holík Petr, Kindl David, Koudela David, Sekáč Jiří, Stach David, Uher Dominik, Vachovec Michal, Vlach Jaroslav.

2011 Crimmitschau, Dresden – Germany
Machovský Matěj, Pavelka Jaroslav – Hrbas Marek, Jeník Štěpán, Kvapil Tomáš, Musil David, Pavelka Tomáš, Růžička Antonín, Šidlík Petr – Beran Matěj, Beránek Petr, Faksa Radek, Frk Martin, Hampl Ondřej, Hertl Tomáš, Hyka Tomáš, Jaškin Dmitrij, Matai Jakub, Moravec Tomáš, Rousek Tomáš, Sedlák Lukáš, Švihálek Michal.

2012 Brno, Znojmo, Břeclav – Czech Republic
Hrachovina Dominik, Langhammer Marek, Polívka Patrik – Běhal Jiří, Houfek Jakub, Knot Richard, Košťálek Jan, Šidlík Petr, Štencel Jan, Šulák Libor – Hudeček Jan, Chlapík Adam, Machač Patrik, Matějček Martin, Procházka Martin, Sedláček Pavel, Simon Dominik, Slováček Ondřej, Soumelidis Eustathios, Tomeček Vojtěch, Volek Dominik, Vrána Jakub, Zadražil Matěj.

2013 Sochi – Russia
Svoboda René, Pacl Jindřich, Jekel Pavel – Dvořák Tomáš, Klok Lukáš, Kokeš Martin, Košťálek Jan, Němeček David, Pyrochta Filip, Štencel Jan – Indrák Miroslav, Kämpf David, Kohout Martin, Kubalík Dominik, Pastrňák David, Pokorný Dominik, Přikryl Roman, Rob Luboš, Vrána Jakub, Zacha Pavel, Zbořil Adam, Zdráhal Patrik.

2014 Lappeenranta, Imatra – Finland
Vaněček Vítek, Vejmelka Karel, Vladař Daniel – Havlín Tomáš, Mašín Dominik, Mikliš Ondřej, Pyrochta Filip, Rašner Alex, Ščotka Jan, Zbořil Jakub – Černoch Jiří, Chlapík Filip, Karabáček Václav, Kaše David, Ordoš Jan, Pastrňák David, Smejkal Jiří, Špaček Michael, Veselý Radek, Vopelka Lukáš, Vrána Jakub, Zacha Pavel.

2015 Lucerne, Zug – Switzerland
Růžička Jan, Stezka Aleš, Vladař Daniel – Adámek Milan, Budík Vojtěch, Hájek Libor, Hronek Filip, Kalina Petr, Krenželok Daniel, Zbořil Jakub – Anděl Lukáš, Dufek Jan, Furch Aleš, Chlapík Filip, Jašek Lukáš, Kaše David, Koblížek Radek, Procházka Ondřej, Stránský Šimon, Suchý Filip, Svoboda Martin, Špaček Michael, Zacha Pavel.

2016 Grand Forks – USA
Groh Dominik, Kořenář Josef, Vomáčka Tomáš – Budík Vojtěch, Doudera Lukáš, Hájek Libor, Kachyňa Ondřej, Kvasnička David, Novák Daniel, Sirota Jakub, Vála Ondřej – Bělohorský Matouš, Havelka Martin, Kantner Matyáš, Karafiát Jiří, Kodýtek Petr, Kousal Pavel, Kurovský Daniel, Najman Ondřej, Pavlík Radovan, Reichel Kristián, Zadina Filip, Zachar Marek.

2017 Poprad, Spišská Nová Ves – Slovakia
Škarek Jakub, Patera Jiří, Pavlát Dominik – Bednář Jan, Buchtela Ondřej, Bukač Daniel, Galvas Jakub, Král Filip, Kvasnička David, Mikyska Dalimil, Šalda Radim – Dvořák Jaroslav, Hladoník Jan, Hrabík Kryštof, Chytil Filip, Kaut Martin, Kern Jan, Kondelík Jáchym, Machala Ondřej, Nečas Martin, Safin Ostap, Škvrně Marek, Zadina Filip.

2018 Chelyabinsk, Magnitogorsk – Russia
Dostál Lukáš, Dvořák Daniel, Kolář Kristián – Adámek Jakub, Aubrecht David, Dajčar Tomáš, Doktor Vojtěch, Haš Martin Hugo, Klejna František, Malík Zack, Zábranský Libor – Blümel Matěj, Čajka Petr, Gajarský Adam, Jeník Jan, Lauko Jakub, Kropáček Vojtěch, Kvasnica Michal, Pekař Matěj, Plášek Karel, Pytlík Jaromír, Sklenář Dominik, Střondala Vijtěch, Svoboda Matěj, Teplý Michal   

ciht new